W czym kurtyny spawalnicze są lepsze od folii PCV?
Niektórym może się wydawać, że spawalnicze kurtyny są dokładnie tym samym co folie PCV, albowiem i one wyróżniają się pewną domieszką PCV, jednakże w ich przypadku materiał ten jest jedynie wzmocnieniem dla bazowej tkaniny. Tych dwóch rozwiązań nie da się więc używać wymiennie. Jeżeli komuś zależy na uzyskaniu naprawdę porządnego zabezpieczenia m.in. przed promieniowaniem, powinien on zastosować kurtyny spawalnicze, które są jednak o wiele bardziej specjalistycznymi elementami niżeli zwykłe folie PCV.
Różnica między tymi dwoma produktami tyczy się m.in. tego, w jaki sposób przepuszczają one różne promieniowania. Spawalnicze kurtyny, z uwagi na swoje główne zastosowanie, muszą gwarantować całkowitą ochronę przed promieniowaniem UV oraz promieniowaniem IR i tak właśnie zwykle się dzieje. Pod tym względem zwykłe folie PCV są od nich o wiele gorsze. One nie wyróżniają się podobnymi właściwościami, co oznacza, że nigdy nie zapewnią pełnej ochrony przed promieniowaniem.
Warto też zwrócić uwagę na aspekt palności. Spawalnicze kurtyny celowo są wykonywane tylko i wyłącznie z materiałów samogasnących. Nawet w przypadku, w którym doszłoby do ich nagłego zetknięcia się z większą ilością iskier, materiał, z którego została wykonana kurtyna spawalnicza, w żadnym wypadku się nie zapali. Kurtyny spawalnicze w ten oto sposób podwyższają bezpieczeństwo każdej pracy, albowiem chronią przed ewentualnymi pożarami. Folie PCV często nie są w stanie tego zrobić. Czasami oczywiście nadaje się im właściwości samogasnących, ale nie dzieje się to zawsze, dlatego te ich poszczególne parametry trzeba sobie samemu dokładnie sprawdzić.
Ostatnia już bardzo ważna różnica związana jest z odbijaniem światła. Według przyjętych norm kurtyna spawalnicza może odbijać taką ilość światła, która będzie wynosić maksymalnie dziesięć procent światła padającego. W przypadku folii PCV takie zasady kompletnie nie obowiązują, dlatego też one mogą odbijać światło w niestety dość dużym stopniu. A im większa jest ilość odbitego światła, tym gorsze stają się warunki do pracy.